گیاهان بدون آوند

گیاهان بدون آوند

همان طور که در طبقه بندی علمی گیاهان آموختیم، اولین دسته از گیاهان بدون آوند هستند.

 

فیلم آموزشی تولید مثل خزه

  • زمان: ۱۰ دقیقه
  • حجم فایل: ۱۷ مگابایت
  • قیمت: ۲۰۰۰ تومان

توضیح کامل ساختار خزه، چرخه زندگی خزه و انیمیشن نحوه تولید مثل آن

فروش تنها با هدف تأمین هزینه های سایت انجام می شود.

 

خزه ها و جلبک های سبز در این دسته جای می گیرند که می توان آن ها را قدیمی ترین گیاهان روی زمین دانست. این گیاهان مقاوم اند و می توانند در شرایط نامساعد همچنان زنده بمانند.

اگر در سفر به نقاط جنگلی رفته باشید، ممکن است پوششی سبز مخمل مانندی روی شاخه و تنه گیاهان دیده باشید که در حقیقت خزه هستند.

خزه ها گیاهان بدون آوندی هستند که برای حیات خود به آب و رطوبت وابسته اند. از این رو در محیط های مرطوب نظیر جنگل ها و مرداب ها می رویند.

در این گیاهان ساختارهایی نظیر ریشه، ساقه و برگ واقعی دیده نمی شود اما حاوی کرک هایی به نام ریزوئید هستند. ریزوئید ها در حقیقت حکم ریشه گیاه را دارند، از یک یا چند سلول ساخته شده اند و به خزه در جذب مواد معدنی محلول در آب کمک می کنند.

مواد جذب شده توسط ریزوئیدها با پدیده انتشار و اسمز از سلولی به سلول دیگر می رسد. به همین دلیل اندازه گیاهان بدون آوند از چند سانتی متر تجاوز نمی کند.

تولید مثل گیاهان بدون آوند:’

اولین پیدایش خزه ها با تولید مثل جنسی است. گامت نر تاژک دار و متحرک خزه در آب سطحی محیط شنا می کند و خود را به گامت ماده می رساند. از لقاح سلول های جنسی نر و ماده، تخم به وجود می آید که با رشد خود هاگدان را می سازد.

هاگدان بخش کپسول مانندی در راس گیاه است که حاوی هاگ می باشد و توسط میله ای به نام تار به گیاه متصل شده است. از این پس خزه ها به وسیله این هاگ ها تکثیر می یابند و در شرایط مساعد محیطی به سرعت پراکنده می شوند.

تولید مثل گیاهان بدون آوند

27 8

ارسال دیدگاه

4 × 2 =

0 دیدگاه

ورود

خوش آمدید

مرا بخاطر بسپار رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام

فراموشی رمز عبور

ثبت نام